niedziela, 29 kwietnia 2012

Sałatka warzywna


Dawno nie było czegoś z majonezem ;) Już nadrabiam- substytut tradycyjnej sałatki warzywnej, która gości chyba na każdym polskim stole. Dla nas niedozwolona - gotowane ziemniaki i marchew wymieszane z tłuszczem- gorszego połączenia być nie może.

U mnie głównym składnikiem sałatki był gotowany topinambur. Na Wikipedii czytamy:

Bulwy topinamburu są wartościowym składnikiem diety diabetyków i osób po chemioterapii. Inulina pomaga w normalizowaniu glikemii, a razem z pektynami i błonnikiem pomaga w oczyszczaniu organizmu wiążąc szkodliwe związki i przyśpieszając ich wydalanie poprzez pobudzanie ruchów jelit. Dzięki temu też bulwy mogą pomagać też przy zaparciach. Mają poza tym działać jako immunostymulator, osłonowo na wątrobę i zapobiegać zakażeniom dróg moczowych. W lecznictwie ludowym topinambur wykorzystywany był także przy cukrzycy, otyłości, chorobach układu krążenia oraz reumatyzmie. Analizy dowodów naukowych przeprowadzane przez ekspertów na prośbę Komisji Europejskiej nie dały potwierdzenia dla przypisywanego topinamburowi korzystnego działania na mikroflorę jelit, ułatwiania utrzymania masy ciała oraz zmniejszania stężenia laktozy – istotnego przy nietolerancji tego cukru. Opublikowane zostały natomiast doniesienia o działaniu cytotoksycznym na dwie linie komórkowe raka sutka seskwiterpenów laktonowych wyizolowanych ze słonecznika bulwiastego oraz działaniu przeciwnowotworowym białek wyizolowanych z bulw. 


Jak zwykle- internet jest pełen sprzecznych informacji na temat tych bulw. Oficjalna strona montignac.com podaje, że topinambur ma indeks glikemiczny 50 (!), chociaż według innych badań roślina ta obniża stężenie glukozy we krwi. Inne strony podają, że jego indeks glikemiczny to 15, a ładunek glikemiczny 2. 

Także, weźcie pod uwagę, że za zakwalifikowałam go do grupy niskiego indeksu glikemicznego, gdzie połączenie z tłuszczem jest dozwolone. Potrzebować będziemy:
  • 4 ugotowane na twardo jajka;
  • 4 bulwy topinamburu;
  • 4 duże ogórki kiszone;
  • 0,5kg pieczarek,
  • 1 dużą cebulę;
  • sól, pieprz;
  • 1-2 łyżki majonezu na oliwie (bez cukru).
Pieczarki i cebule obieramy, kroimy w kostkę i podsmażamy na niewielkiej ilości oliwy. Pod koniec smażenia solimy do smaku. Nieobrany topinabur gotujemy w lekko osolonej wodzie aż będzie można w niego wbić widelec (raczej długo się na to czeka, zdecydowanie dłużej, niż ziemniaki w mundurkach). Wyjmujemy z wody i po wystygnięciu obieramy. 
Topinambur, jajka i ogórki kiszone kroimy w kostkę. Dorzucamy przestudzone pieczarki z cebulą, majonez, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. I gotowe.
Topinambur doskonale zastępuje marchewkę i ziemniaka. Ugotowany i obrany wygląda jak ciemny ziemniak, w smaku jest lekko słodkawy, jak marchewka w sałatce. Mojemu sałatkowemu potworowi bardzo smakowało. ;)

Opcjonalnie dorzucić mozna również ciecierzyce z puszki, według mnie jednak sałatka od tego robi się "cięższa", taka bardziej mączna. Jak tradycyjna sałatka od groszku. Można też dodać gotowanej pietruszki (indeks glikemiczny 15), u mnie niestety tego warzywa w sklepach nie ma! Kwestia smaku- spróbujcie rożnych wersji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz