Przy okazji prezentacji ciastek pokażę ten sernik. Na spodzie z tego samego ciasta bardzo delikatny sernik z mascarpone. Połączenie idealne. Jedyne co mogłam mu zarzucić to to, że warstwa migdałowo-orzechowa była zbyt gruba w stosunku do sernika, ale blaszka w której piekłam jest bardzo mała. Następnym razem wezmę standardową tortownicę i podwoję ilość sernika- proporcje powinny być idealne.
Na spód przepis jest dokładnie taki jak na w cynamonowych ciasteczkach, tyle że bez lukru;
- 2 bialka;
- 20 g inuliny;
- 30 g fruktozy;
- 150 g mielonych migdałów;
- 50 g mielonych orzechów laskowych;
- 3 łyzeczki cynamonu.
Białka ubijamy mikserem na gęstą pianę. Jak zgęstnieją dodajemy fruktozę i inulinę i dalej ubijamy. Odstawiamy na pół godziny do lodówki.
Po wyjęciu z lodówki ciastem wykładamy tortownicę i podpiekamy w 150°C około 15 minut.
Na sernik potrzebujemy:
Na sernik potrzebujemy:
- 4 jajka;
- ½ kg mascarpone;
- 100 g fruktozy;
- sok z polowy cytryny;
- ekstrakt migdałowy;
Żółtka jajek miksujemy z fruktozą. Dodajemy po trochu serka mascarpone, sok z cytryny i kilka kropel ekstraktu. Ubijamy piane z białek i delikatnie mieszamy. Masę wylewamy na podpieczony spód i dalej pieczemy około 30 minut w 180°C uważając, żeby sernik zbyt się z góry nie przypiekł (w razie gdyby tak się działo można go przykryć folią aluminiową). Piekarnik po pieczeniu otwieramy dopiero kiedy ciasto przestygnie.
Nie polecam go kroić na ciepło- masa serowa jest naprawdę delikatna i nieładnie się kroi. My oczywiście musieliśmy spróbować. ;)
no wygląda PRZEPYSZNIE!! i chcę go zrobić na weekend, ale nie mam inuliny.. nie wiem jak ją zastąpić. dodać więcej fruktozy?? czy miodu może lepiej?
OdpowiedzUsuńJest pycha ;)
OdpowiedzUsuńJak bym nie miala inuliny, to bym dala wiecej migdalow. Moze troszke twardsze bedzie. A slodkosci dosypywac nie trzeba, bo inulina wg mnie specjalnie jej nie dodaje.
Co do miodu - wiem, ze miod rozgrzeszano z powodow zdrowotnych, ale ja go nie uzywam (IG 60), jesli nie choruje. A od dwoch lat stosowania tej diety jakos nie choruje ;)
Jesteś niesamowita :) te zdjęcia i dokładne opisy. Właśnie zaczynam dietke hahaha tzn jestem 3 dzien na niej :) i najgorsze jest wytrzymać bez słodyczy ciast ciasteczek :D a tutaj proszę takie pyszności wiec i ja sobie w świeta pozwole na rozkosz:)
OdpowiedzUsuńAniu,
OdpowiedzUsuńTwój pomysł na biszkopt z mielonych migdałów jest wspaniały. Już testowałam i jest pyyyyycha!
Miałam zrobić zdjecie i Ci wysłać, ale zniknęło w takim tempie, że nie było co fotografować.
Mam do Ciebie pytanie, czy próbowałaś piec biszkopt z mielonych orzechów włoskich lub laskowych?
Widziałam, że ktoś kiedyś ich używał, ale nie znalazłam już tej strony.
Hej, jak to rozgrzeszano miód??? pierwsze słyszę :) proszę o szczegóły.
OdpowiedzUsuńpzdr. M.
z najlepszego forum ;):
UsuńMiód - dozwolony miód lipowy i akacjowy - których głównym składnikiem jest fruktoza. Te dwa gatunki miodu dozwolone są w ilości 1-2 łyżeczek do węglowego śniadania w każdej fazie.
http://montignac.webd.pl/viewtopic.php?p=115&highlight=#115
Ale moj sernik jest tłuszczowy, więc tu nie pasuje..
aa :) no tak. Czytam to samo forum ;)
OdpowiedzUsuńdzięki, przestraszyłem się że miód np. spadziowy również - co było by super :)