poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Pierogi z mąki pelnoziarnistej


Smaku na pierogi narobiła mi Rodzynka na swoim blogu Pyszne i zdrowe. Jako inspiracja posłużył mi jednak inny przepis zamieszczony przez Fettinie w Galerii Potraw, bo nie chciałam dodawać tłuszczu i nie miałam gumy guar. Trzeba było go tylko przerobić na pierogi Montignaca  ;)

Potrzebujemy zatem:
  • 300g mąki z pełnego przemiału (typ 2000, wymieszana żytnia i pszenna);
  • 300g odtłuszczonego świeżego serka typu fromage frais;
  • odrobina wody;
  • sól.
Mąkę mieszamy z serkiem i sola. Dodajemy tyle wody, żeby uzyskać konsystencje trochę rzadszą niż plastelina, rzadszą niż potrzeba na ciasto pierogowe. Zostawiamy na około 20 minut, aby mąka wchłonęła wilgoć.
Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy na posypanym mąką blacie i wycinamy szklanka krążki na pierogi.


Jeśli ciasto zbyt bardzo się lepi można dosypać trochę mąki. Jakimś cudem po dodaniu kremowego twarożku (w oryginalnym przepisie była maślanka, wiec może jogurt 0% tez dalby radę), ciasto staje się elastyczne i łatwe do rozwałkowania.
Farszu użyłam identycznego jak w pasztecikach:
  • 250g ugotowanej/upieczonej piersi z kurczaka;
  • 500g kiszonej kapusty;
  • szklanka suszonych grzybów;
  • 1 duża posiekana cebula,;
  • sól, przyprawy: czosnek i papryka/pieprz.

Cebule podsmażamy na niewielkiej ilości oliwy. Dorzucamy kiszoną kapustę i dusimy aż troszkę zmięknie. Grzyby zalewamy wrzątkiem na 5 minut, odlewamy wodę i wrzucamy do kapusty.
Piersi z kurczaka i kapustę z cebulą i grzybami rozdrabniamy przystawką siekająca blendera, lub mielimy maszynką do mięsa.

Farsz nakładamy na krążki, można nakładać go całkiem sporo, bo ciasto pięknie się skleja i nie pęka. 


Jeśli brzegi krążków z ciasta będą zbyt suche żeby się skleić można je lekko zwilżyć wodą.

Pierogi wrzucamy do osolonej, wrzącej wody i gotujemy około 7-10 minut od momentu jak wypłyną na powierzchnie. Wszystko zależy od grubości ciasta- u mnie było cieniutkie, bo tak lubimy i wystarczyło 7 minut. I ani jeden pieróg się nie rozpadł. Cześć pierogów miała później trafić do piekarnika, ale niestety wszystkie znikły w trakcie obiadu i nie zostało materiału na testy. Także bardzo polecam tą metodę obawiałam się ze z mąką pełnoziarnistą ciasto będzie ciężkie i kluchowate, ale wyszło pyszne. Kompletnie bez tłuszczu. 

2 komentarze:

  1. Witam to znowu ja, przegladam bloga i caraz jestem glodniejsza,piekne zdjecia, dzis pytalam o polaczenie ciecierzycy z tluszczami:). prosze powiedz mi, jak to wyglada w przypadku pelnoziarnistej maki i miesa drobiowego?Mozna na fazie I laczyc? Chyba wszystko mi sie juz pomieszalo..i musze sie na nowo wszystkiego uczyc...pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Chude wędliny bez tłuszczu można łączyć z pełnoziarnistymi produktami. Oficjalne stanowisko Sybille Montingnac jest nawet luźniejsze- specjalny chleb z mąki pełnoziarnistej można łączyć z praktycznie wszystkim. Ale to trochę naciągane. Pisałam o tym tu:
    http://montignacowo.blogspot.be/2012/09/przemyslenia-po-wakacjach.html
    My trzymamy się tej pierwszej wersji kanapki (z facebooka Pani M.) plus dużo, dużo warzyw.
    Za to ryby można wszelakie na kanapki stosować- nawet te najbardziej tłuste.

    OdpowiedzUsuń